Uithaal · Blogbericht

Supportersgroepen nemen Argentijnse clubs over

Oorspronkelijke publicatie ↗ · Bewaarde oorspronkelijke brongegevens (gzip) ↗

img-260607-022onlinebild.jpg In Nederland kunnen we het ons niet voorstellen. Supportersgroepen die zoveel macht hebben dat zij 24 uur per dag toegang hebben tot het stadion. Zeker niet als je bedenkt dat deze groepen bestaan uit Hooligans. Toch is het in Argentinië bijna standaard.

Hoe komt men aan de macht? In Argentinië kiest iedere club zijn voorzitter. Om voorzitter te worden moet je dan ook zoveel mogelijk invloed hebben op de tribunes. Hoe kun je dit nu beter bereiken dan de harde kern(en) achter je te scharen? Zij zijn tenslotte de baas op de tribune. Als een kandidaat voorzitter ervoor zorgt dat de harde kern hem goed gezind is, dan wordt hij de nieuwe president van de club. Helaas zorgt dit gegeven er ook voor dat zij redelijk wat in de melk te brokkelen hebben bij hun club.

Erger is nog dat het niet bij de macht alleen blijft. De meeste aanhangers van de belangrijkste supportersgroep staan op de loonlijst bij de club. Jawel, de hooligans worden betaalt door de club. Zij worden betaalt om spelers, trainers en supporters van andere ploegen bang te maken. Ze worden betaalt voor chantage en intimidatie. Een walgelijke en zieke gedachten, maar in Argentinië is het wel de realiteit.

Het geweld p1_sica_3_0328.jpgDoor deze enorme macht van de harde kernen, ook wel barra bravas genoemd, is werkelijk immens. Je kunt ze vergelijken met de maffia. De politie is dan ook vaak bang om in te grijpen. Bang om het leven te verliezen door zich te mengen in de gevechten met de hooligans. Echter, wanneer er gevechten uitbreken in het stadion heeft men geen keuze. Dan staat de veiligheid van de overige fans op het spel.

Gezien geweld in de Argentijnse stadions een redelijk vaak voorkomend feit is moet de politie regelmatig optreden. Plichtsgetrouw. Helaas doet men dit niet wanneer er een georganiseerd gevecht in de stad zelf plaats vindt. Daar kan men dan ook naar hartenlust vechten. Niet verwonderlijk ook gezien de reputaties van de barra bravas. Alleen de harde kern van Boca Juniors staat wereldwijd al bekent om zijn geweldadige karakter en invloed binnen de club.

Een oplossing? Een werkelijke oplossing voor het probleem lijkt er niet te zijn. Tenminste, als je de journalisten mag geloven die in Argentinië werken. Er zijn in het land genoeg andere problemen die voorrang krijgen. Daarbij mist de overheid, net als in Nederland, slagvaardigheid bij het aanpakken van de hooligans. Als je dan ook nog eens bedenkt dat de clubs borgsommen en advocaten betalen voor de opgepakte hooligans. Dan weet je dat het een verloren strijd is.

Zolang de clubs zelf niet in staat zijn hun harde kern aan te pakken zal de situatie niet veranderen. Dan zal het maffia-achtige geweld blijven behoren tot de Argentijnse cultuur. Want de politie staat momenteel machteloos tegen het steeds heviger wordende geweld.

Hier wat beelden van de trieste werkelijkheid:

Speel de video hierboven af. Bekijk op YouTube ↗

De volgende beelden van een Argentijnse nieuwszender kunnen schokkend zijn:

Speel de video hierboven af. Bekijk op YouTube ↗

Open de volledige museumweergave met reacties en archiefversies ↗