Uithaal · Blogbericht

Hoffenheim is eigenlijk Hoppenheim

Oorspronkelijke publicatie ↗ · Bewaarde oorspronkelijke brongegevens (gzip) ↗

3111-117x130Het succesverhaal van TSG 1899 Hoffenheim zal weinig mensen zijn ontgaan. De club, uit de gemeente met 3272 inwoners, bezet samen met Bayern München de eerste plaats in de Bundesliga. Daarmee is de club nu al de revelatie van dit seizoen. Des te meer reden om uit te zoeken waar dit plotselinge succes vandaan komt.

Dat Hoffenheim nu in de Bundesliga speelt mag gerust een wonder heten. In 1990 speelde de club nog in de lagere divisies van het amateurvoetbal. Dat was ook het jaar dat de opmars van Hoffenheim feitelijk begon. Toch speelt de club nog geen tien jaar in het betaalde voetbal, want pas in 2001 promoveerde men naar de Regionalliga Süd. Het laagste prof niveau in Duitsland Toch begon de werkelijke opmars van de club pas toen Ralf Rangnick werd aangesteld en de club in mei 2007 promoveerde naar de 2. Bundesliga. Een jaar later volgde de promotie naar de 1. Bundesliga al.

De eerste conclusie die getrokken kan worden is, dat Ralf Rangnick een goede job heeft gedaan bij Hoffenheim. Twee promoties in twee seizoenen zal door weinig clubs en mogelijk nog minder trainers worden gerealiseerd. Het feit dat hij het dit seizoen wederom goed doet bewijst dat de man verstand heeft van voetbal. Zeker gezien het feit dat de selectie afgelopen zomer niet drastisch is veranderd. De spelers die in het vorige seizoen bepalend waren, zijn dat nu weer. Er zijn dus spelers aanwijsbaar beter geworden.

Toch is Rangnick niet de grote man achter de opmars van Hoffenheim. De club wordt namelijk gesteund door miljardair Dietmar Hopp. Één van de grote namen achter het softwareconcern SAP. Mede dankzij zijn investeringen is Hoffenheim erin geslaagd kwalitatief goede spelers aan te trekken die mee konden groeien met het niveau van de club. Deze zelfde man maakte de bouw van een nieuw, 30.000 plaatsen tellend, stadion mogelijk. Dit maakt hem eigenlijk de Abramovich van Hoffenheim. Het is ook niet de vraag of, maar hoeveel geld Hopp zal investeren wanneer Hoffenheim Europa in mag.

untitled

Helaas zorgt de aanwezigheid van deze zelfde Dietmar Hopp ervoor dat Hoffenheim niet de meest geliefde club in Duitsland is. Dat is jammer, want in tegenstelling tot veel clubs speelt Hoffenheim leuk aanvallend voetbal. Zij spelen dus niet alleen voor de resultaten, maar vermaken het publiek ook nog. Een knappe prestatie voor een club die voor het eerst in de Bundesliga speelt. Voor de fans is het te hopen dat de club zo blijft spelen want, het is genieten als de club speelt zoals ze doen. Aanvallend, met pressie en gedurfd.

Extra bijzonder is het feit dat Hoffenheim het clubs als Bayern München lastig maakt en zelfs wint van HSV. Natuurlijk beschikken zij over een goed elftal, maar de spelers hebben zeker nog niet de status van de spelers van Bayern München, HSV of Werder Bremen. Dit komt mede doordat de club geen gekke of onverantwoorde investeringen doet. Nee, Hoffenheim heeft gewoon slim ingekocht en oogst daar nu de vruchten van.

Toch is het de vraag of Hoffenheim ook op dit niveau kan blijven acteren wanneer Hopp besluit te vertrekken. Is de club meer dan het geld van één persoon? of zal de club binnen de kortste keren weer afzakken naar het amateurvoetbal? Hopelijk volgt het antwoord op deze vraag nooit, want ik vrees voor het antwoord. Voorlopig kunnen wij nog genieten van het spel van Hoffenheim. Dus wat maakt het uit of de club Hoffenheim of Hoppenheim is?

Open de volledige museumweergave met reacties en archiefversies ↗