Ajax en Feyenoord houden elkaar groot
Er is veel over gezegd en geschreven: de bekerfinale. Eerst nog mét uitpubliek en toen zonder. Kleine groepen randdebielen creëerden een internetoorlog, waardoor de finale niet langer veilig is. De uitkomst moge duidelijk zijn: twee wedstrijden, waarvan één in de Arena en één in de Kuip. Ik als A…
Oorspronkelijke publicatie ↗ · Bewaarde oorspronkelijke brongegevens (gzip) ↗
Er is veel over gezegd en geschreven: de bekerfinale. Eerst nog mét uitpubliek en toen zonder. Kleine groepen randdebielen creëerden een internetoorlog, waardoor de finale niet langer veilig is. De uitkomst moge duidelijk zijn: twee wedstrijden, waarvan één in de Arena en één in de Kuip.
Ik als Ajax-fan baal dat een bekerfinale met thuis- en uitpubliek tegenwoordig niet meer kan. Bij elke wedstrijd horen nu eenmaal twee supportersgroepen aanwezig te zijn. Helaas heeft een klein aantal van deze supportersgroepen echter weinig respect voor de tegenstander. En laat dat nu net het basisprincipe van elke sport zijn: respect. Respect voor het spelletje, voor de tegenstander en voor de scheids.
Ik heb dan ook respect voor Feyenoord. Feyenoord is een grote club met een geweldige historie. Ze hebben grote spelers voortgebracht en vele prijzen gewonnen. Zij schreven de eerste Nederlandse Europacup I winst op hun naam. Een geweldige prestatie, ook al is het niet mijn club. Ajax heeft ook een grote historie. Vijftien jaar geleden speelde Ajax onder anderen Real Madrid, AC Milan en Bayern Munchen van de mat. De club heeft fantastische spelers opgeleid en heeft de Europacup meerdere keren gewonnen. Het is dan ook een club die respect verdient.
Sommige fans zijn echter zo anti-Feyenoord of anti-Ajax, dat ze vergeten zijn dat hun club zonder de ander minder voorstelt. Zeg nou zelf, wat zou de eredivisie voorstellen zonder elk jaar de “Klassieker”. De competitie zou zonder deze wedstrijd aan waarde inleveren. Niet dat de rest van de teams niks voorstelt, maar de wedstrijden tussen Ajax en Feyenoord zijn van oudsher een topwedstrijd. Het is een stukje geschiedenis van de Nederlandse competitie.
Het zou dan ook mooi zijn als beide supportersgroepen na de wedstrijd met een biertje de wedstrijd kunnen nabespreken. Heeft Feyenoord gewonnen, dan vind ik dat klote. Als Feyenoord verdiend heeft gewonnen, dan zal ik dat ook toegeven. Heeft Ajax gewonnen, maar was het spel niet om aan te zien, dan zal ik dat ook toegeven. Want het is als Ajax zijnde geen schande om van Feyenoord te verliezen.
Ik zie het al voor me: beide supportersgroepen bij elkaar, na de wedstrijd. De molotov cocktails, knuppels en boksbeugels zijn nergens te bekennen. Daarentegen heeft iedereen een biertje en wordt de wedstrijd nagepraat. Er komen wat dames bitterballen uitdelen rond het stadion, waar op een groot plein feest wordt gevierd. De supporters van de winnende ploeg gaan uit hun dak en worden gefeliciteerd door de supporters van de verliezende partij. Uiteraard zijn die supporters niet blij, maar ze begrijpen dat ze van een topclub verloren hebben. En ze gaan op weg naar huis met de gedachte dat de volgende “Klassieker” door hun wordt gewonnen. En dan zijn de rollen omgedraaid, dan worden zij gefeliciteerd.
Helaas is dit beeld ver te zoeken. Sommige Ajax- en Feyenoord fans zien liever hun eigen ploeg verliezen dan de aartsrivaal winnen. Het moge duidelijk zijn dat dit geen echte fans zijn. Echte fans hebben onvoorwaardelijke steun voor hun club. Echte fans eisen geen verliespartij van hun spelers, zodat de aartsrivaal geen kampioen wordt. Echte fans blijven achter hun club staan en balen dat alles nu eenmaal zo uitkomt.
Ajax en Feyenoord hebben elkaar nodig. Zeker nu beide clubs de laatste jaren een magere oogst kennen. Beide clubs hebben één ding gemeen: de prachtige historie. Die historie zorgt ervoor dat beide clubs elkaar altijd gekruist hebben. Beide clubs lopen als een verweven draad door de voetbalgeschiedenis van Nederland. Nu komen ze elkaar weer tegen, in de bekerfinales. Ik hoop dat mijn clubje die wedstrijden de betere is, anders krijg je een grote naam als Feyenoord niet klein.
Open de volledige museumweergave met reacties en archiefversies ↗